Sobota, 22 listopada 2014, czyli do KOŃCA ROKU 2014 pozostało 39 dni  


O NASZEJ SZKOLE


Gimnazjum nr 4 im. Wojska Polskiego w Chorzowie jest szkołą położoną na osiedlu Żołnierzy Września. Znajduje się w centrum osiedla i jest szkołą środowiskową, leżącą w znacznej odległości od ruchliwej ulicy. Budynek jest trzykondygnacyjny.
Szkoła ma asfaltowe boisko do koszykówki, piłki nożnej i siatkówki. Budynek posiada portiernię i szatnie uczniowskie. Zajęcia edukacyjne prowadzone są w 23 salach lekcyjnych, w tym znajduje się kilka pracowni, m. in. językowa, biologiczna, chemiczna, fizyczna, komputerowa. Szkoła jako jedna z pierwszych dysponowała skomputeryzowaną biblioteką. Od tego roku działa czytelnia multimedialna dostępna dla uczniów przed i po lekcjach. Do dyspozycji uczniów jest sala gimnastyczna, sala aerobiku oraz dwie siłownie. W szkole znajduje się świetlica szkolna oraz stołówka. Zajęcia pedagoga szkolnego prowadzone są w gabinecie terapeutycznym. Dla rady pedagogicznej przeznaczony jest pokój nauczycielski. Od kilku lat działa sklepik prowadzony przez ajenta.


Do szkoły w roku szkolnym 2004/2005 uczęszcza 495 uczniów (19 oddziałów). W szkole zatrudnionych jest 53 pedagogów, większość z nich posiada wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym. Reszta to nauczyciele, którzy mają ukończony licencjat i uzupełniają swoje wykształcenie na studiach magisterskich. Wszyscy nauczyciele jednak posiadają wymagane kwalifikacje do wykładanych przedmiotów. Na bieżąco prowadzone są przez dyrektora hospitacje zajęć, zwłaszcza nauczycieli stażystów, wg opracowanego wcześniej harmonogramu, co wpływa na podwyższenie jakości kształcenia.


Nauczyciele podejmują na bieżąco doskonalenie i podwyższają swoje kwalifikacje. Systematycznie odbywają się konferencje szkoleniowe Rady Pedagogicznej.

Uczniowie naszego gimnazjum uczą się dwóch języków obcych. Językami kierunkowymi jest j. angielski lub j. niemiecki. Dodatkowo uczniowie wybierają jeden z trzech języków: angielski lub niemiecki.


Dla naszych uczniów organizowane są wyjazdy. Są to obozy letnie i zimowe, kilkudniowe wycieczki dla prymusów, a także "Zielone szkoły" dla uczniów gimnazjum. Na wyjazdy takie poszukujemy sponsorów, finansujemy je z puli Rady Rodziców, prowizji, tak, aby koszt własny uczestników (szczególnie wycieczek dla prymusów czy też ubogich uczniów) był jak najniższy. Wystąpiliśmy również z inicjatywą, by w czasie egzaminów uczniowie piszący mieli jak największy komfort, więc reszta uczniów szkoły uczestniczyła w rajdzie szkolnym.

Nasza szkoła jest organizatorem wielu już cyklicznych miejskich i rejonowych konkursów, w których bierze udział wielu uczniów chorzowskich gimnazjów, np. Międzygimnazjalny Konkurs Chemiczny, międzygimnazjalny konkurs "Twoje zdrowie w Twoich rękach", Archidiecezjalny konkurs plastyczny, konkurs piosenki polskiej "Szansa na Sukces" .

Nasi uczniowie biorą udział w wielu konkursach i zawodach sportowych, gdzie zdobywają wysokie lokaty.

Szkoła, pragnąc zwiększyć swoją atrakcyjność dla uczniów i ich rodziców przeprowadziła trzykrotnie wewnętrzne mierzenie jakości pracy szkoły, które objęło osiem obszarów opracowanych na bazie wypracowanych przez Śląskie Kuratorium Oświaty oraz przez szkołę. Przedstawiały się one następująco:
1. Kształcenie - jego efekty, organizacja i przebieg,
2. Opieka i wychowanie,
3. Baza szkoły,
4. Współpraca ze środowiskiem lokalnym,
5. Kultura i klimat szkoły,
6. Funkcja opiekuńcza szkoły,
7. Wewnątrzszkolny System Oceniania i Szkolny System Wychowawczy,
8. Kompetencje nauczycieli.

Wnioski z mierzenia były bardzo pozytywne.
W roku 2001/2002 mierzenie dotyczyło tylko wybranych, najbardziej interesujących nas obszarów - 1 - KSZTAŁCENIE - JEGO EFEKTY, ORGANIZACJA I PRZEBIEG (w części rozwoju zainteresowań uczniów), 5 - KULTURA I KLIMAT SZKOŁY oraz 7 - WSO i SSW .
Reasumując wyniki stwierdzić należy, iż placówka charakteryzuje się wysoką jakością kształcenia, opieki i wychowania, a jakość ta jest na bieżąco, zgodnie z potrzebami i wynikami raportu podwyższana.

W roku szkolnym 2002/2003 mierzenie dotyczyło losu naszych absolwentów. Okazało się, że nasi uczniowie kontynuują naukę w dobrych szkołach. Dużym sukcesem jest to, iż prawie 40% absolwentów uczęszcza do LO, a prawie 27% do techników, a tylko 11,96% naszych byłych uczniów postanowiło uczyć się w zasadniczych szkołach zawodowych.
Na bazie wyników wewnętrznego mierzenia jakości pracy szkoły opracowano plan pracy szkoły na najbliższe trzy lata. Dokument zawiera misję i wizję szkoły oraz plan rozwoju szkoły.


więcej


ROZGRYWKI MIĘDZYSZKOLNE - PIŁKA RĘCZNA
wiadomość dodano: 2014-11-20

Pierwsze miejsce i awans do rozgrywek finałowych w mieście oraz trzecie miejsce w rozgrywkach dzielnicowych to kolejne sukcesy, którymi mogą się pochwalić piłkarki oraz piłkarze ręczni naszej szkoły.
Drużyna dziewcząt, która w swoich rozgrywkach dzielnicowych odniosła trzy zwycięstwa, zmierzy się z najlepszymi szkołami w finale miejskim.

Zespół wystąpił w składzie:
 • Emilia Kawka
 • Karolina Jauernig
 • Dorota Janecka
 • Martyna Loch
 • Magdalena Mazurek
 • Wiktoria Ciechanowska
 • Sandra Juszczak
 • Roksana Kuchcińska
 • Angelika Chmura
 • Nicole Grzyb
 • Paulina Chudzik

Do najskuteczniejszych zawodniczek należały Martyna Loch oraz Magdalena Mazurek.
Zespół piłkarzy ręcznych,który w rozgrywkach dzielnicowych musiał się zmierzyć z trudnymi rywalami zajął ostatecznie trzecie miejsce.

Drużyna wystąpiła w składzie:
 • Tomasz Nowrot
 • Tomasz Szmidt
 • Robert Sarna
 • Martin Mieszkowski
 • Marek Kołodziejczak
 • Maciej Pietrzyk
 • Sebastian Muzyk
 • Denis MatysekwięcejUNICEF
wiadomość dodano: 2014-11-19

Od 2013 roku nasza szkoła jest członkiem Klubu Szkół Unicef.
UNICEF to organizacja działająca na rzecz dzieci; pomagająca im w edukacji, ratująca ich zdrowie, a nawet życie.
Do tej pory wzięliśmy udział w dwóch akcjach:
 • Gwiazdka dla Afryki (grudzień 2013 r. - luty 2014 r.)
 • Dzień Zmian (czerwiec 2013 r.)
W 2014 roku nasze gimnazjum otrzymało CERTYFIKAT SZKOŁY SPOŁECZNIE ZAANGAŻOWANEJ, za czynne włączanie się w akcje charytatywne proponowane przez tę instytucję.

Razem zmieniajmy świat!
Więcej aktualności na temat UNICEF- u znajduje się na stronie http://www.unicef.pl

Rok szkolny 2014/2015
Projekt Wszystkie kolory świata
W ramach akcji uczniowie będą wykonywali własnoręcznie charytatywne laleczki, które są symbolem pomocy, jakiej młodzież może udzielić swoim kolegom, koleżankom z najbiedniejszych zakątków świata. Tym razem będziemy wspierać dzieci z Sudanu Południowego. 

Rok szkolny 2013/2014
Podsumowanie projektu Gwiazdka dla Afryki
W  roku szkolnym 2013/2014 gimnazjaliści bliżej poznawali problemy swoich rówieśników z Sierra Leone. W ramach projektu zorganizowali kiermasz kartek świątecznych , z którego część dochodu przeznaczono na zakup 20 szczepionek dla dzieci z tego rejonu świata. 28 lutego 2014 r. gimnazjaliści przyszli do szkoły w stroju z niebieskim motywem, co symbolizowało ich solidarność z ideami propagowanymi przez UNICEF.

Rok szkolny 2012/2013
Podsumowanie Projektu  Dzień Zmian - Podróż przez Afrykę

Dzień Zmian – Podróż przez Afrykę, był pierwszym projektem , w który zaangażowało się nasze gimnazjum w ramach Klubu Szkół UNICEF. Jego celem było poznanie przez uczniów kultury, życia codziennego mieszkańców wybranych państw afrykańskich. Młodzież wykonała plakaty poświęcone wskazanym krajom, a także  w ramach solidarności z ideami propagowanymi przez UNICEF, przybyła w tym dniu do szkoły ubrana na niebiesko.


więcejJESIEŃ W OBIEKTYWIE
wiadomość dodano: 2014-11-05

31 października został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny na najpiękniejsze zdjęcie jesieni. Do biblioteki szkolnej spłynęło kilkanaście fotografii przedstawiających różne odsłony tej pięknej pory roku. Laureatem konkursu został Daniel Zimoch z kl. 1a, który tym samym wygrał bilet do kina, 2 miejsce zajęła Paulina Mizura z kl. 2b - otrzymała nagrodę książkową. Wyróżnienie i pamiątkowe dyplomy dostali: Wiktoria Smakosz kl. 2b, Wiktoria Kruwczyk kl. 2c i Martyna Cieplik kl. 1c. Gratulujemy!!!

Kolejną odsłoną konkursu fotograficznego będzie Zima w obiektywie. Szczegóły wkrótce w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!!!więcejPAMIĘTAMY
wiadomość dodano: 2014-11-01

Dla Tych, którzy odeszli w nieznany świat
płomień na wietrze kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem
i niebo jesienne u góry.

Dla Nich harcerskie warty i chorągiewek gromada
i dla nich ten dzień dzień pierwszego listopada.

Gellnerowa Danuta- " Dla tych, którzy  odeszli"


więcejMŁODZI GŁOSUJĄ
wiadomość dodano: 2014-11-01

W ramach realizowanego od kilku lat w naszej szkole programu "Młodzi głosują" podczas zebrań z rodzicami odbyła się akcja profrekwencyjna przed wyborami samorządowymi.


więcejJESIEŃ W OBIEKTYWIE
galerię dodano: 2014-11-05
wyświetleń: 84
Z WIZYTĄ W TEATRZE ŚLĄSKIM W KATOWICACH
galerię dodano: 2014-11-01
wyświetleń: 88
WYCIECZKA SZKOLNA DO CENTRUM NAUKI EXPERYMENTARIUM W ŁODZI
galerię dodano: 2014-10-25
wyświetleń: 183
PASOWANIE NA UCZNIA GIMNAZJUM NR 4 W CHORZOWIE
galerię dodano: 2014-10-19
wyświetleń: 249
WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO 2014
galerię dodano: 2014-10-01
wyświetleń: 232
OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI 2014
galerię dodano: 2014-09-16
wyświetleń: 207
UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ 75. PUŁKU PIECHOTY W CHORZOWIE
galerię dodano: 2014-09-05
wyświetleń: 302
OBCHODY 75. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
galerię dodano: 2014-09-01
wyświetleń: 162
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
galerię dodano: 2014-09-01
wyświetleń: 416
BEZPIECZNIE KIBICUJĘ - MĄDRZE DOPINGUJĘ - MŁODY KIBIC - FINAŁ 2014
galerię dodano: 2014-07-11
wyświetleń: 234E-DZIENNIK LIBRUS
wiadomość dodano: 2013-09-09

W roku szkolnym 2014/2015 w naszej szkole funkcjonuje e-Dziennika Librus. Uczniowie i rodzice mogą na bieżąco monitorować postępy w nauce oraz kontaktować się z nauczycielami.

Aby zalogować się do e-Dziennika można skorzystać z linku zamieszczonego na stronie internetowej naszej szkoły


lub wpisując w przeglądarce internetowej adres www.dziennik.librus.pl

Skrócona inastrukcja obsługi e-Dziennika dostępny jest w wersji pdf


więcejKALENDARIUM 2014/2015

Udział grupy rekonstrukcyjnej  w uroczystościach rocznicowych na terenie miasta i województwa

Kalendarium 2014/2015


 • 5.09.2014 – uroczyste odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej 75 Pułku Piechoty w Chorzowie

  Relacja z uroczystości - COMTV.pl
 • 1.09.2014  - miejskie uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Agresji Hitlerowskiej na Polskę

  Relacja z obchodów - COMTV.pl
 • 12.08.2014 – uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego , które odbyły się na terenie byłej jednostki wojskowej w Chorzowie pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy 75 Pułku Piechoty

  Relacja z uroczystości - COMTV.pl


więcejKALENDARIUM 2006/2014

Udział grupy rekonstrukcyjnej  w uroczystościach rocznicowych na terenie miasta i województwa

Kalendarium 2006/2014


 • obchody  Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury przy ul. Lompy w Chorzowie
 •  miejskie uroczystości upamiętniające 74. rocznicę Agresji Hitlerowskiej na Polskę
 •  obchody Święta Wojska Polskiego
 • miejsce uroczyste obchody 20. rocznicy nadania miastu Chorzów patrona św. Floriana
 • warta honorowa przed figurą św. Floriana podczas uroczystości ku czci św. Floriana
 • obchody Narodowego Święta Niepodległości
 • miejskie uroczystości upamiętniające 74. rocznicę Agresji Hitlerowskiej na Polskę
 • 90 rocznica powrotu Chorzowa do Polski
 • 85 rocznica powrotu Chorzowa do Polski
 • obchody  rocznic utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego


więcejHISTORIA POWSTANIA GRUPY REKONSTRUKCYJNEJ W NASZEJ SZKOLE

Grupę rekonstrukcyjną w naszym gimnazjum stanowią uczniowie w umundurowaniu żołnierzy 1. Pułku Piechoty Legii Nadwiślańskiej z początków XIX w., a także uczennice w sukniach wzorowanych na modzie z czasów Księstwa Warszawskiego. Grupę powstała w 2006  roku z inicjatywy nauczyciela historii dra Adama Liska. Obecnie opiekunami grupy są panie Bożena Kuligowska i Agnieszka Jacenik. Uczniowie  uświetniają swoją obecnością okolicznościowe uroczystości szkolne oraz miejskie.

Części składowe munduru żołnierza 1. Pułku Piechoty Legii Nadwiślańskiej
wysoka czapka rogatywka ozdobiona , czarny mundur ozdobiony żółtymi pagonami i 2 białymi szarfami wiązanymi na krzyż, białe spodnie
Uzbrojenie

karabin z bagnetem oraz pika.


więcejGRUPA REKONSTRUKCYJNA W GIMNAZJUM NR 4 IM. WOJSKA POLSKIEGO

Etymologia słowa mundur
Termin mundur wywodzi się z języka łacińskiego – modeare  - miarkować i stosować. W Polsce XVII wieku pojawiały się wyrażenia moderunek , moderować się dotyczące gotowości bojowej. Wiek później zaczęto używać słowa mundur wymiennie z określeniem uniform.

Znaczenie
W ogólnej definicji mundur oznacza regulaminowy ubiór wojskowy, znaczenia szczegółowe to ; specyficzny ubiór służący wojnie, mający cechy praktyczne służące do boju oraz elementy wyróżniające oparte na systemie barw i oznaczeń.

Ideowe wartości munduru
Symbolika munduru łączy się z pojęciem honoru oraz zniewagi, z czego wynikają daleko idące konsekwencje. Mundur uświetnia uroczystości, jest także odświętnym strojem cesarzy, królów.

Kadet
Kadet to uczeń szkoły kształcącej młodzież na oficerów, obecnie w wojsku polskim uczeń szkoły podchorążych.

źródło: Polski mundur wojskowy, Z. Żygulski jun, H. Wielecki, Kraków 1988, s. 7-55, 413-415.więcej© 2006 Gimnazjum Nr 4, 41-500 Chorzów, ul.Ślaska 3, tel./fax (032) 2 418 576
Wszystkie prawa odnośnie materiałów zamieszczonych na stronie są zastrzeżone. Wykorzystanie całości lub fragmentów zabronione.
Stronę odwiedzono 184544 razy

Strona umieszczona na serwerze NAZWA.PL
Projekt i wykonanie egeodeta 2006