Czwartek, 18 grudnia 2014, czyli do KOŃCA ROKU 2014 pozostało 13 dni  


O NASZEJ SZKOLE


Gimnazjum nr 4 im. Wojska Polskiego w Chorzowie jest szkołą położoną na osiedlu Żołnierzy Września. Znajduje się w centrum osiedla i jest szkołą środowiskową, leżącą w znacznej odległości od ruchliwej ulicy. Budynek jest trzykondygnacyjny.
Szkoła ma asfaltowe boisko do koszykówki, piłki nożnej i siatkówki. Budynek posiada portiernię i szatnie uczniowskie. Zajęcia edukacyjne prowadzone są w 23 salach lekcyjnych, w tym znajduje się kilka pracowni, m. in. językowa, biologiczna, chemiczna, fizyczna, komputerowa. Szkoła jako jedna z pierwszych dysponowała skomputeryzowaną biblioteką. Od tego roku działa czytelnia multimedialna dostępna dla uczniów przed i po lekcjach. Do dyspozycji uczniów jest sala gimnastyczna, sala aerobiku oraz dwie siłownie. W szkole znajduje się świetlica szkolna oraz stołówka. Zajęcia pedagoga szkolnego prowadzone są w gabinecie terapeutycznym. Dla rady pedagogicznej przeznaczony jest pokój nauczycielski. Od kilku lat działa sklepik prowadzony przez ajenta.


Do szkoły w roku szkolnym 2004/2005 uczęszcza 495 uczniów (19 oddziałów). W szkole zatrudnionych jest 53 pedagogów, większość z nich posiada wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym. Reszta to nauczyciele, którzy mają ukończony licencjat i uzupełniają swoje wykształcenie na studiach magisterskich. Wszyscy nauczyciele jednak posiadają wymagane kwalifikacje do wykładanych przedmiotów. Na bieżąco prowadzone są przez dyrektora hospitacje zajęć, zwłaszcza nauczycieli stażystów, wg opracowanego wcześniej harmonogramu, co wpływa na podwyższenie jakości kształcenia.


Nauczyciele podejmują na bieżąco doskonalenie i podwyższają swoje kwalifikacje. Systematycznie odbywają się konferencje szkoleniowe Rady Pedagogicznej.

Uczniowie naszego gimnazjum uczą się dwóch języków obcych. Językami kierunkowymi jest j. angielski lub j. niemiecki. Dodatkowo uczniowie wybierają jeden z trzech języków: angielski lub niemiecki.


Dla naszych uczniów organizowane są wyjazdy. Są to obozy letnie i zimowe, kilkudniowe wycieczki dla prymusów, a także "Zielone szkoły" dla uczniów gimnazjum. Na wyjazdy takie poszukujemy sponsorów, finansujemy je z puli Rady Rodziców, prowizji, tak, aby koszt własny uczestników (szczególnie wycieczek dla prymusów czy też ubogich uczniów) był jak najniższy. Wystąpiliśmy również z inicjatywą, by w czasie egzaminów uczniowie piszący mieli jak największy komfort, więc reszta uczniów szkoły uczestniczyła w rajdzie szkolnym.

Nasza szkoła jest organizatorem wielu już cyklicznych miejskich i rejonowych konkursów, w których bierze udział wielu uczniów chorzowskich gimnazjów, np. Międzygimnazjalny Konkurs Chemiczny, międzygimnazjalny konkurs "Twoje zdrowie w Twoich rękach", Archidiecezjalny konkurs plastyczny, konkurs piosenki polskiej "Szansa na Sukces" .

Nasi uczniowie biorą udział w wielu konkursach i zawodach sportowych, gdzie zdobywają wysokie lokaty.

Szkoła, pragnąc zwiększyć swoją atrakcyjność dla uczniów i ich rodziców przeprowadziła trzykrotnie wewnętrzne mierzenie jakości pracy szkoły, które objęło osiem obszarów opracowanych na bazie wypracowanych przez Śląskie Kuratorium Oświaty oraz przez szkołę. Przedstawiały się one następująco:
1. Kształcenie - jego efekty, organizacja i przebieg,
2. Opieka i wychowanie,
3. Baza szkoły,
4. Współpraca ze środowiskiem lokalnym,
5. Kultura i klimat szkoły,
6. Funkcja opiekuńcza szkoły,
7. Wewnątrzszkolny System Oceniania i Szkolny System Wychowawczy,
8. Kompetencje nauczycieli.

Wnioski z mierzenia były bardzo pozytywne.
W roku 2001/2002 mierzenie dotyczyło tylko wybranych, najbardziej interesujących nas obszarów - 1 - KSZTAŁCENIE - JEGO EFEKTY, ORGANIZACJA I PRZEBIEG (w części rozwoju zainteresowań uczniów), 5 - KULTURA I KLIMAT SZKOŁY oraz 7 - WSO i SSW .
Reasumując wyniki stwierdzić należy, iż placówka charakteryzuje się wysoką jakością kształcenia, opieki i wychowania, a jakość ta jest na bieżąco, zgodnie z potrzebami i wynikami raportu podwyższana.

W roku szkolnym 2002/2003 mierzenie dotyczyło losu naszych absolwentów. Okazało się, że nasi uczniowie kontynuują naukę w dobrych szkołach. Dużym sukcesem jest to, iż prawie 40% absolwentów uczęszcza do LO, a prawie 27% do techników, a tylko 11,96% naszych byłych uczniów postanowiło uczyć się w zasadniczych szkołach zawodowych.
Na bazie wyników wewnętrznego mierzenia jakości pracy szkoły opracowano plan pracy szkoły na najbliższe trzy lata. Dokument zawiera misję i wizję szkoły oraz plan rozwoju szkoły.


więcej


MIKOŁAJKI 2014
wiadomość dodano: 2014-12-06

Dnia 5 grudnia br.  naszą szkołę odwiedził święty Mikołaj , który wszystkim członkom społeczności uczniowskiej i pracownikom szkoły wręczył słodkie upominki, ufundowane przez Pana Dyrektora. Chętni uczniowie mieli niepowtarzalną okazję, aby zrobić sobie zdjęcie z tym wyjątkowym Świętym.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.


więcejSZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU- „WOLONTARIAT, GRAM W TO”
wiadomość dodano: 2014-12-01

Dnia 01 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie z p. Moniką Pendolską - koordynatorem Regionalnego Centrum Wolontariatu. W ramach spotkania uczniowie mieli okazję poznać zasady tworzenia szkolnego koła wolontariatu. Zdobyli też wiedzę na temat zadań i predyspozycji bycia wolontariuszem. Prelekcja była bardzo ciekawa i zachęciła nas do działań. Mamy nadzieję, że już wkrótce chętni uczniowie stworzą szkolny klub i będą z zapałem realizować swoje wolontaryjne pomysły.

A.Cuber, M. Długi, A. JacenikwięcejWIZYTA W MUZEUM POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
wiadomość dodano: 2014-11-30

Mimo chłodnego dnia w sobotę w samo południe uczniowie klasy 3b i 3d w ramach kółka historycznego wybrali się do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Zgromadzone w muzeum eksponaty pozwoliły na szczegółowe zapoznanie się z tematyką powstań śląskich. Uczniowie mogli zarówno dowiedzieć się, jak i wziąć udział w referendum o przynależności państwowej Śląska. Wysłuchać wspomnień członków rodzin powstańców, odbyć "podróż" zabytkowym tramwajem na niecodziennej linii od Świętochłowic poprzez Bytom, Chorzów do Świerklańca. To nie wszystkie rzecz jasna atrakcje, które czekają na odwiedzających to miejsce. 90 minut pobytu w Muzeum szybko minęło ale niedosyt wiedzy i wrażeń pozostał.
Zachęcamy gorąco do odwiedzenia Muzeum Powstań Śląskich.


więcejWIZYTA WOLONTARIUSZKI Z CHIN W RAMACH PROGRAMU GLOBAL CITIZEN AND MIDDLE SCHOOLS
wiadomość dodano: 2014-11-30

W ostatnim tygodniu w ramach programu Global Citizen High and Middle Schools gościła u nas wolontariuszka z Chin. Yijun Wang.
Prowadziła lekcje, grała z uczniami w siatkówkę, piekła świąteczne pierniki i bardzo chętnie odpowiadała gimnazjalistom na wszystkie pytania dotyczące jej kraju. Prezentacje Yijun były  dla naszych uczniów na tyle ciekawe, że po każdej lekcji prosili wolontariuszkę o wspólne zdjęcie, adres na Facebooku lub przynajmniej  podpis.
W sobotę zabraliśmy ją do Krakowa, gdzie mimo mroźnej pogody Yijun bawiła się świetnie. Miło było usłyszeć, że w naszej szkole spotkała się z ogromną życzliwością i zainteresowaniem. Obiecała, że jeśli kiedykolwiek będzie w pobliżu z radością nas odwiedzi. Trzymamy ją za słowo, bo i nam serdeczna i otwarta  Yijun niezwykle przypadła do gustu.


więcejWYCIECZKA SZKOLNA DO OŚWIĘCIMIA 2014
wiadomość dodano: 2014-11-26

26 listopada 2014r uczniowie klas trzecich zwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau. Wycieczka ta na pewno pozostawiła we wszystkich niezatarte wrażenia. Oglądając film, nakręcony przez radzieckich operatorów filmowych po wyzwoleniu obozu w 1945r, przechodząc korytarzami obozowych bloków, stojąc na rampie w Brzezince zastanawialiśmy się w jaki sposób i dlaczego "ludzie, ludziom zgotowali ten los".


więcejMIKOŁAJKI 2014
galerię dodano: 2014-12-06
wyświetleń: 156
SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU- „WOLONTARIAT, GRAM W TO”
galerię dodano: 2014-12-01
wyświetleń: 57
WIZYTA W MUZEUM POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
galerię dodano: 2014-11-30
wyświetleń: 114
WIZYTA WOLONTARIUSZKI Z CHIN W RAMACH PROGRAMU GLOBAL CITIZEN AND MIDDLE SCHOOLS
galerię dodano: 2014-11-30
wyświetleń: 113
WYCIECZKA SZKOLNA DO OŚWIĘCIMIA 2014
galerię dodano: 2014-11-26
wyświetleń: 105
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
galerię dodano: 2014-11-26
wyświetleń: 111
JESIEŃ W OBIEKTYWIE
galerię dodano: 2014-11-05
wyświetleń: 117
Z WIZYTĄ W TEATRZE ŚLĄSKIM W KATOWICACH
galerię dodano: 2014-11-01
wyświetleń: 115
WYCIECZKA SZKOLNA DO CENTRUM NAUKI EXPERYMENTARIUM W ŁODZI
galerię dodano: 2014-10-25
wyświetleń: 214
PASOWANIE NA UCZNIA GIMNAZJUM NR 4 W CHORZOWIE
galerię dodano: 2014-10-19
wyświetleń: 294E-DZIENNIK LIBRUS
wiadomość dodano: 2013-09-09

W roku szkolnym 2014/2015 w naszej szkole funkcjonuje e-Dziennika Librus. Uczniowie i rodzice mogą na bieżąco monitorować postępy w nauce oraz kontaktować się z nauczycielami.

Aby zalogować się do e-Dziennika można skorzystać z linku zamieszczonego na stronie internetowej naszej szkoły


lub wpisując w przeglądarce internetowej adres www.dziennik.librus.pl

Skrócona inastrukcja obsługi e-Dziennika dostępny jest w wersji pdf


więcejKALENDARIUM 2014/2015

Udział grupy rekonstrukcyjnej  w uroczystościach rocznicowych na terenie miasta i województwa

Kalendarium 2014/2015


 • 5.09.2014 – uroczyste odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej 75 Pułku Piechoty w Chorzowie

  Relacja z uroczystości - COMTV.pl
 • 1.09.2014  - miejskie uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Agresji Hitlerowskiej na Polskę

  Relacja z obchodów - COMTV.pl
 • 12.08.2014 – uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego , które odbyły się na terenie byłej jednostki wojskowej w Chorzowie pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy 75 Pułku Piechoty

  Relacja z uroczystości - COMTV.pl


więcejKALENDARIUM 2006/2014

Udział grupy rekonstrukcyjnej  w uroczystościach rocznicowych na terenie miasta i województwa

Kalendarium 2006/2014


 • obchody  Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury przy ul. Lompy w Chorzowie
 •  miejskie uroczystości upamiętniające 74. rocznicę Agresji Hitlerowskiej na Polskę
 •  obchody Święta Wojska Polskiego
 • miejsce uroczyste obchody 20. rocznicy nadania miastu Chorzów patrona św. Floriana
 • warta honorowa przed figurą św. Floriana podczas uroczystości ku czci św. Floriana
 • obchody Narodowego Święta Niepodległości
 • miejskie uroczystości upamiętniające 74. rocznicę Agresji Hitlerowskiej na Polskę
 • 90 rocznica powrotu Chorzowa do Polski
 • 85 rocznica powrotu Chorzowa do Polski
 • obchody  rocznic utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego


więcejHISTORIA POWSTANIA GRUPY REKONSTRUKCYJNEJ W NASZEJ SZKOLE

Grupę rekonstrukcyjną w naszym gimnazjum stanowią uczniowie w umundurowaniu żołnierzy 1. Pułku Piechoty Legii Nadwiślańskiej z początków XIX w., a także uczennice w sukniach wzorowanych na modzie z czasów Księstwa Warszawskiego. Grupę powstała w 2006  roku z inicjatywy nauczyciela historii dra Adama Liska. Obecnie opiekunami grupy są panie Bożena Kuligowska i Agnieszka Jacenik. Uczniowie  uświetniają swoją obecnością okolicznościowe uroczystości szkolne oraz miejskie.

Części składowe munduru żołnierza 1. Pułku Piechoty Legii Nadwiślańskiej
wysoka czapka rogatywka ozdobiona , czarny mundur ozdobiony żółtymi pagonami i 2 białymi szarfami wiązanymi na krzyż, białe spodnie
Uzbrojenie

karabin z bagnetem oraz pika.


więcejGRUPA REKONSTRUKCYJNA W GIMNAZJUM NR 4 IM. WOJSKA POLSKIEGO

Etymologia słowa mundur
Termin mundur wywodzi się z języka łacińskiego – modeare  - miarkować i stosować. W Polsce XVII wieku pojawiały się wyrażenia moderunek , moderować się dotyczące gotowości bojowej. Wiek później zaczęto używać słowa mundur wymiennie z określeniem uniform.

Znaczenie
W ogólnej definicji mundur oznacza regulaminowy ubiór wojskowy, znaczenia szczegółowe to ; specyficzny ubiór służący wojnie, mający cechy praktyczne służące do boju oraz elementy wyróżniające oparte na systemie barw i oznaczeń.

Ideowe wartości munduru
Symbolika munduru łączy się z pojęciem honoru oraz zniewagi, z czego wynikają daleko idące konsekwencje. Mundur uświetnia uroczystości, jest także odświętnym strojem cesarzy, królów.

Kadet
Kadet to uczeń szkoły kształcącej młodzież na oficerów, obecnie w wojsku polskim uczeń szkoły podchorążych.

źródło: Polski mundur wojskowy, Z. Żygulski jun, H. Wielecki, Kraków 1988, s. 7-55, 413-415.więcej© 2006 Gimnazjum Nr 4, 41-500 Chorzów, ul.Ślaska 3, tel./fax (032) 2 418 576
Wszystkie prawa odnośnie materiałów zamieszczonych na stronie są zastrzeżone. Wykorzystanie całości lub fragmentów zabronione.
Stronę odwiedzono 187611 razy

Strona umieszczona na serwerze NAZWA.PL
Projekt i wykonanie egeodeta 2006